Series - in Hindi

View in English View in Hindi

Find the missing term in the series.
Q1, P2, R6, N24, V120, ___

W600
X720
F720
F600


Correct Answer :F720

Find the missing term in the series.
A1Z, E2V, I6R, M21N, Q88J, __

F44SU
U445F
G342C
V441G


Correct Answer :U445F

Which of the following can replace the question mark?
N5V, K7T, ?, E14P, B19N

H9R
H10Q
H10R
I10R


Correct Answer :H10R

Which of the following can replace the question mark?
CD­12, LB­24, BP­32, NE­?

70
75
45
95


Correct Answer :70

Find the missing number in the series.
122, 213, 340, 509, 726, ?

A)
942

B)
997

C)
919

D)
950


Correct Answer :

997


Explanation :

The patteren is 5³ – 3 , 6³ – 3, 7³ – 3, 8³ – 3 , 9³ – 3, 10³ – 3,....
i.e, 5³ – 3 = 125 – 3 = 122
6³ – 3 = 216 – 3 = 213
7³ – 3 = 343 – 3 = 340
8³ – 3 = 512 – 3 = 509
9³ – 3 = 729 – 3 = 726
10³ – 3 = 1000 – 3 = 997
So, the missing number is 997.

Find the missing number in the series.
82, 107, 207, 432, 832, ?

A)
1550

B)
1450

C)
1457

D)
1542


Correct Answer :

1457


Explanation :

The patteren of the series
82 + (25 * 1² ) = 82 + 25 = 107
107+ (25 * 2²) = 107 + 100 = 207
207 + (25 * 3²) = 207 + 225 = 432
432 + (25 * 4²) = 432 + 400 = 832
832 + ( 25 * 5² ) = 832 + 625 = 1457
So, the missing number is 1457.

Find the missing number in the series.
4, 10, 28, 82, ?, 730

A)
224

B)
244

C)
242

D)
218


Correct Answer :

244


Explanation :

Each number in the series is 2 less than thrice the preceding number.
i.e, (4 * 3) – 2 = 12 – 2 = 10
(10 * 3) – 2 =30 – 2 = 28
( 28 * 3) – 2 = 84 – 2 = 82
( 82 * 3) – 2 = 246 – 2 = 244
( 244 * 3) – 2 = 732 – 2 = 730
So, the missing number is 244.

Find the missing number in the series.
1, 5, 13, ?, 41, 61

A)
25

B)
24

C)
26

D)
28


Correct Answer :

25


Explanation :

The pattern is + 4, + 8, + 12, + 16, ......
i.e, 1 +4 = 5
5 + 8 = 13
13 + 12 = 25
25 + 16 = 41
41 + 20 = 61
So, the missing number is 25.

Find the missing number in the series.
2, 3, 10, 15, ?

A)
25

B)
24

C)
26

D)
28


Correct Answer :

26


Explanation :

The pattern is
1² + 1 = 2
2² - 1 = 3
3² + 1 = 10
4² - 1 = 15
5² + 1 = 26.
So, the missing number is 26.

1000, 200, 40, … What number should come next?

A)
8

B)
10

C)
15

D)
20


Correct Answer :

8


Explanation :

This is a simple division series. Each number is divided by 5.

1000/5=>200
200/5=>40
40/5=>8

Find the missing number in the series.
2, 5, 3, 8, 5, 11, 6, ? , 9

A)
12

B)
13

C)
14

D)
15


Correct Answer :

15


Explanation :

2, 5, 3, 8, 5, 11, 6, ? , 9
2 + 3 = 5,
3 + 5 = 8,
5 + 6 = 11,
missing number = 6 + 9 = 15

5, 7, 10, 15, 22, 33, 46 ,___, ___
Which one of the alternatives will come at the end of the above sequence ?


5, 7, 10, 15, 22, 33, 46, ___, ___
उपर्युक्त अनुक्रम के अंत में कौन सा विकल्प आएगा?

A)
61,79

B)
63,82

C)
65,85

D)
59,71


Correct Answer :

63,82


Explanation :

The difference between the adjacent numbers itself form a series of consecutive prime numbers

5
5+2 = 7
7+3 = 10
10+5 =15
15+7 = 22
22+11 = 33
33+13 = 46
46+17 = 63
63+19 = 82

The missing number in 1,1,4,8,9,?,16,64 is:


1,1,4,8,9,?,16,64 में लुप्त संख्या है?

A)
27

B)
23

C)
21

D)
20


Correct Answer :

27


Explanation :

the pattern of series 1=12, 1=13, 4=22 , 8=23, 9=32, 27=33, 16=42, 64=43

Find the missing alphabets in the following:
a_bc_a_bcda_ccd_bcd_


निम्नलिखित में लुप्त अक्षर खोजें:
a_bc_a_bcda_ccd_bcd_

A)
abdbdb

B)
acbdbb

C)
adbbad

D)
bbbbbb


Correct Answer :

adbbad


Explanation :

The series is aabcd / abbcd / abccd / abcdd.
Thus, answer is adbbad

Find the missing number- 4, 196, 16, 169, ? , 144, 64

A)
81

B)
36

C)
32

D)
21


Correct Answer :

36


Explanation :

The odd terms
4*(1)2=4, 4*(2)2=16, 4*(3)2=36, 4*(4)2=64, 4*(5)2=100. …… so on
The even terms
(14)2=196, (12)2=144, (10)2=100, (9)2=81, (8)2=64… so on

Latest Updates

Ratio and Proportion

175 men can dig a canal of 3150 meters long in 36 days. How many men are required to dig a canal of 3900 meters long in 24 days?

24 men working at 8 hours a day can do a piece of work in 15 days. In how many days can 20 men working at 9 hours a day do the same work?

10 men can lay a road of 75 Km long in 5 days. In how many days can 15 men lay a road of 45 Km long?

Rice costing Rs. 480/- is needed for 8 members for 20 days. What is the cost of rice required for 12 members for 15 days?

The mess charge for 35 students for 24 days is Rs. 6300/-. In how many days will the mess charges be Rs. 3375/- for 25 students?

Time and Work

18 men can dig a well in 10 days. After they have worked for 4 days, how many more men shall be employed to complete the work in 4 days from then?

If 80 men can do a piece of work in 10 days, how many men are required to do the same work in 4 days?

If 80 men can do a piece of work in 10 days, in how many days can 40 men do the same piece of work?

General Computer Knowledge

What kind of material does ‘IC’ in computers made of?

Physics

The force required to produce an acceleration of 4 m/s2 in an object of mass 9 kg is?

Biology

Some seeds have hooks and spines. It helps the seeds to__________?

Physics

Which of the following modes of heat transfer is faster?

Agriculture

Which of the following reproduces from underground stem?

Botany

Lichens are a symbiotic association of?

Physics

The unit of relative density is?

Problems on Ages

The ages of Gyanendra and Jitendra are in the ratio of 12:7 respectively. After 6 years, the ratio of their ages will be 3:2 respectively . find the difference in their ages?

Time and Work

X can do a piece of work in 20 days, while Y can do in 10 days. If Y worked at it for 8 days,then X can finish the remaining work in______.?

Coding-Decoding

In a certain code, BELIEF is written as AFKKDI. How is SELDOM written in that code?