Compound Interest- Aptitude Questions and Answers

View in English View in Hindi

On a simple interest rate of 20% annually, a trader gets 6000 rupees in 3 years. How much he gets more if the lent was on compound interest ?

A)
1200

B)
480

C)
4000

D)
400


Correct Answer :

480


Explanation :

Let Principal = P, Rate = R% per annum, Time = n years.
Simple Interest , SI = P*R*T /100
Amount = P + Simple Interest =P + (P*R*T/100) = 6000
P + P*20*3 /100 = 6000
P = 6000*5/8 = 3750
Thus, Simple Interest in 3 years, SI = 6000 - 3750 = 2250

Compound Interest, CI=P*(1 + R/100)n - P
CI = 3750*(1 + 20/100)3 - 3750
=3750*[ (6/5)3 -1 ]
=3750*( 91/125 ) =2730

Hence, trader will be get more if the lent was on CI = CI - SI = 2730 - 2250 = 480

Post comment
Cancel
Thanks for your comment.!
Write a comment(Click here) ...
View in English View in Hindi

The difference between compound and simple interests on a certain sum for 2 years at 5% per annum is Rs.40. The sum is?

A)
Rs.16,000

B)
Rs.15,000

C)
Rs.12,000

D)
Rs.10,000


Correct Answer :

Rs.16,000


Explanation :

Let the sum be rs X then,
CI = X*( 1 + 5/100 )2 - X = X*(441 / 400 - 1) = X*41 / 400
SI = X*5*2 / 100 = X / 10

As is given, CI - SI = 40
X* ( 41 / 400 - 1 / 10) = 40
X* (41 - 40) / 400 = 40
X = 16000

If Rs. 7500 are borrowed at compound interest at the rate of 4% per annum, then after 2 years the amount to be paid is ?

A)
Rs. 8082

B)
Rs. 7800

C)
Rs. 8100

D)
Rs. 8112


Correct Answer :

Rs. 8112


Explanation :

Amount = P*(1+ R/100 )n , if interest is payable annually
Amount = 7500*(1 + 4/100 )2
= 7500 * (104/100)2
= 7500 * (26/25)2
= 7500 * 26/25 * 26/25
= 8112

The compound interest on Rs 2800 for 11/2 years at 10% per annum is ?

A)
Rs. 441.35

B)
Rs. 436.75

C)
Rs. 434

D)
Rs. 420


Correct Answer :

Rs. 434


Explanation :

Let Principal = P, Rate = R% per annum, Time = n years.
When time is fraction of a year, say 43/4 years, then amount= P(1+R/100)4 x (1+(3R/4)/100)

So, Amount = 2800 * (1 + 10/100) * (1 + (1*10/2) / 100)
= 2800 * (1 + 10/100) * (1 +5/100)
= 2800 * 11/10 * 21/20
= 3234

Required C.I. = (3234 - 2800) = 434

A money lender lends Rs 2000 for 6 months at 20% per annum whereas the interest is compounded quarterly. After the given period he will get the amount of ?

A)
Rs. 2205

B)
Rs. 2200

C)
Rs. 2160

D)
Rs. 2040


Correct Answer :

Rs. 2205


Explanation :

Let Principal = P, Rate = R% per annum, Time = n years.
Amount = P(1 + (R/4)/100 )4n , if interest is payable quarterly

Hence,required amount = 2000* (1 + (20/4) / 100 )4*1/2
= 2000*(1 + 5/100)2
= 2000*(21 / 20)2
= 2205

The compound interest on a certain sum of money for 2 years at 10% per annum is Rs 420. The simple interest on the same sum at the same rate and for the same time will be ?

A)
Rs. 350

B)
Rs. 375

C)
Rs. 380

D)
Rs. 400


Correct Answer :

Rs. 400


Explanation :

Let the principle is P.
As is given, compound interest= P*(1 +10/100)2 - P = 420
P*(11/10)2 - P = 420
P*(121/100) - P = 420
P*(121-100)/100 = 420
P = 2000

So, simple interest.= P*R*T / 100 = 2000* 2* 10 / 100 = 400

The difference between the simple and the compound interest compounded every six months at the rate of 10 percent per annum at the end of two years is Rs 124.05. What is the sum ?

A)
Rs. 10000

B)
Rs. 6000

C)
Rs. 12000

D)
Rs. 8000


Correct Answer :

Rs. 8000


Explanation :

Let Principal = P, Rate = R% per annum, Time = n years.
Compound Interest, CI = P* [ 1 + (R/2)/100 ]2n - P , if compound interest is half-yearly
Simple Interest, SI = P*R*T / 100

Then,CI - SI = ( P*(1 + 5/100)4 - P ) - ( P* 10* 2 / 100 ) = 124.05
P*(21/20)4 - P - P/ 5 = 124.05
P*(194481 - 160000 - 32000 ) / 160000 = 124.05
P = 19848000 / 2481
P = 8000

In what time will Rs 90600 amounts to Rs 109626 at 10% compound Interest?

A)
2 years

B)
3 years

C)
5 years

D)
4 years


Correct Answer :

2 years


Explanation :

Amount = P(1+R/100)n , if compound interest is payable annually
Then, 109626 = 90600*(1 + 10/100)n
109626 / 90600 = (11/10)n
(121/100) = (11/10)n
(11/10)2 = (11/10)n
n = 2 years

Compound interest on a certain sum of money at 20% per annum for 2 years is Rs 5995. What is the simple interest on the same money at 8% per annum for 6 years ?

A)
Rs. 5989

B)
Rs. 6789

C)
Rs. 6540

D)
Rs. 7844


Correct Answer :

Rs. 6540


Explanation :

Let Principal = P, Rate = R% per annum, Time = n years.
Compound Interest, CI=P(1+R/100)n - P
Then, 5995 = P*(1 + 20/100)2 - P
5995 =P*(36/25 - 1)
5995 = P* 11/25
P = 5995*25 / 11
P = 13625

Hence Simple Interest, SI = P*R*T / 100 = 13625 * 8 * 6 / 100 = 6540

The difference between the compound interest and the simple interest on a certain sum at 5% per annum for 2 years is Rs 1.50 . The sum is ?

A)
600

B)
500

C)
400

D)
300


Correct Answer :

600


Explanation :

Let the sum is 100 then
S.I. = 100* 5* 2 / 100 = 10
C.I = 100 *(1 + 5/100)2 - 100 = 41/4
Difference between C.I and S.I = 41/4 - 10 = 0.25

So, 0.25 : 1.50 : : 100 : P
∴ P = (1.50 * 100) / 0.25 = 600

If the compound interest on a certain sum for 2 years at 12.5% per annum is 170, the simple interest will be?

A)
200

B)
150

C)
160

D)
170


Correct Answer :

160


Explanation :

Let the principle is P
So compound interest = P * ( 1 + 12.5/100)2 - P = 170
P* (112.5/100) *(112.5/100) - P = 170
P* (12656.25 - 10000) / 10000 = 170
∴ P = 1700000 / 2656.25

Simple interest SI = P* T* R /100
= (1700000 / 2656.25)* 2* 12.5 / 100
= 160

Albert invested an amount of Rs 8000 in a fixed deposit scheme for 2 years at compound interest rate 5% annum . How much amount will Albert get on maturity of the fixed deposit ?

A)
Rs. 8600

B)
Rs. 8620

C)
Rs. 8820

D)
Rs. 8840


Correct Answer :

Rs. 8820


Explanation :

Amount= 8000*(1 + 5/100)²
= 8000* 21/20* 21/20
= 8820

A man borrows 12500 from a bank at 20% compound interest. At the end of every year he pays 2000 as part repayment. How much (in rupees) does he still owe to the bank after three such instalments?

A)
15600

B)
12864

C)
13780

D)
14320


Correct Answer :

14320


Explanation :

Remaining amount after 1 year = 12500 *(120/100) - 2000 = 13000
Remaining amount after 2 year = 13000*(120/100) - 2000 = 13600
Remaining amount after 3 year = 13600*(120/100) - 2000 = 14320

A sum of 2400 deposited on compound interest, doubled after 5 years. How much will it be after 20 years?

A)
24000

B)
38400

C)
19200

D)
14320


Correct Answer :

38400


Explanation :

2P = P *(1 + R/100)5
24 P = P *(1 + R/100)20

The amount becomes 24 times = 16 times and required amount = 2400*16 =38400

In how many years Rs 800 will be Rs 882 at 5% per annum if compounded annually?

A)
1 year

B)
2 years

C)
3 years

D)
4 years


Correct Answer :

2 years


Explanation :

amount = P ( 1 + R/100 )n
As is given, 882 = 800*( 1 + 5/100 )n
882/800 = (21/20)n
441/400 = (21/20)n
(21/20)2 = (21/20)n
N=2

How much will the compound interest at the rate of 15/2% annually in 2 years on 6400 rupees?

A)
1016

B)
996

C)
976

D)
966


Correct Answer :

996


Explanation :

compound interest, CI= 6400* (1 + (15 / 2) / 100 )2 - 6400
= 6400* (1 + 15 / 200 )2 - 6400
= 6400* (43 / 40 )2 - 6400
= 6400* (1849 / 1600) - 6400
= 6400* (1849 / 1600 - 1)
= 6400* 249 / 1600 = 996

The difference between the simple and the compound interest on a certain sum of money at 4% per annum in 2 years is 10 rs. What is the sum ?

A)

5,000


B)

6,000


C)

6,250


D)

7,500



Correct Answer :

6,250


Explanation :

Let the sum is 100 then
S.I. = 100* 4* 2 / 100 = 8
C.I = 100 *(1 + 4/100)2 - 100 = 100*( 26/25) 2 - 100 = 204/25
Difference between C.I and S.I = 204/25 - 8 = 4/25 = .16

So, 0.16 : 10 : : 100 : P
∴ P = (10* 100) / 0.16 = 6250

Latest Updates

Fractions

First we increased the denominator of a positive fraction by 3 and then decrease it by 5.The sum of the resulting fractions proves to be equal to 2/3. Find the denominator of the fraction if its numerator is 2?

Simplification

If we divide a two digit number by the sum of its digits we get 4 as a quotient and 3 as a remainder. Now if we divide that two digit number by the product of its digits we get 3 as a quotient and 5 as a remainder . Find the two digit number?

Fractions

The denominators of an irreducible fraction is greater than the numerator by 2.If we reduce the numerator of the reciprocal fraction by 3 and subtract the given fraction from the resulting one,we get 1/15.Find the given fraction?

Simplification

If we add the square of the digit in the tens place of the positive two digit number to the product of the digits of that number we get 52,and if we add the square of the digit in the unit's place to the same product of the digits we get 117.Find the two digit number?

The sum of squares of the digits constituting a positive two digit number is 13, If we subtract 9 from that number we shall get a number written by the same digits in the reverse order. Find the number?

The arithmetic mean of two numbers is smaller by 24 than the larger of the two numbers and the GM of the same numbers exceeds by 12 the smaller of the numbers. Find the numbers?

A number being successively divided by 3,5,8 leaves remainder 1,4,7 respectively. Find the respective remainders if the order of divisors are reversed?

The sum of all possible two digit numbers formed from three different one digit natural numbers when divided by the sum of the original three numbers is equal to?

HCF and LCM

Find the HCF and LCM of the polynomial x2-5x+6 and x2-7x+10?

Simplification

When we multiply a certain two digit number by the sum of its digits , 405 is achieved. If we multiply the number written in reverse order of the same digits by the sum of the digits, we get 486. Find the number?

Average

The sum of two numbers is 15 and their geometric mean is 20% lower than their arithmetic mean. Find the numbers?

Numbers

The difference of 1025-7 and 1024+x is divisible by 3. find x=?

A number when divided by the sum of 555 and 445 gives two times their difference as quotient and 30 as remainder . The number is?

The sum of three prime numbers is 100.If one of them exceeds another by 36 then one of the numbers is?

Find the number of zeros in the factorial of the number 18?

If a number is multiplied by 22 and the same number is added to it then we get a number that is half the square of that number. Find the number?

In doing a division of a question with zero remainder,a candidate took 12 as divisor instead of 21.The quotient obtained by him was 35. The correct quotient is?

Fractions

A number when divided by 342 gives a remainder 47.When the same number is divided by 19 what would be the remainder?

Latest Job Notifications

Jobs in West Bengal

इंडियन पोस्ट सर्विस Indian Post Service - 2357 पद - 19/08/2021 अंतिम तिथि - पश्चिम बंगाल पोस्टल सर्कल

Banking Jobs

भारतीय स्टेट बैंक State Bank of India(SBI) - 6100 पद - 26/07/2021 अंतिम तिथि - CRPD/APPR/2021-22/10

SSC Recruitment

कर्मचारी चयन आयोग Staff Selection Commission(SSC) - 25271 पद - 31/08/2021 अंतिम तिथि

Jobs in Madhya Pradesh

राष्ट्रीय स्वास्थ्य मिशन मध्य प्रदेश National Health Mission MP(NRHM) - 5215 पद - 22/06/2021 अंतिम तिथि

Jobs in Punjab

पंजाब स्टेट पावर कॉर्पोरेशन लिमिटेड Punjab State Power Corporation Limited (PSPCL) - 2632 पद - 20/06/2021 अंतिम तिथि

Jobs in Chhattisgarh

स्वास्थ्य सेवा निदेशालय, छत्तीसगढ़ Department of Health & Family Welfare, Chhattisgarh - 267 पद - 26/06/2021 अंतिम तिथि

Government Jobs

दिल्ली सबऑर्डिनेट सर्विस सिलेक्शन बोर्ड Delhi Subordinate Services Selection Board(DSSSB) - 5807 पद - 03/07/2021 अंतिम तिथि

Jobs in Madhya Pradesh

राष्ट्रीय स्वास्थ्य मिशन मध्य प्रदेश National Health Mission MP(NRHM) - 2850 पद - 31/05/2021 अंतिम तिथि

Government Jobs

इंडियन पोस्ट सर्विस Indian Post Service - 4368 पद - 29/05/2021 अंतिम तिथि

दिल्ली सबऑर्डिनेट सर्विस सिलेक्शन बोर्ड Delhi Subordinate Services Selection Board(DSSSB) - 7236 पद - 24/06/2021 अंतिम तिथि