Average- Aptitude Questions and Answers

View in English View in Hindi

Among five people with monthly income of Rs. 14000, Rs. 25000, Rs. 15000, Rs. 18000 and Rs.49000, how many will have income less than the mean income of the five people?

A)

1


B)

2


C)

3


D)

4



Correct Answer :

3


Explanation :

Avrage value = (14000+25000+15000+18000+49000) / 5 = 24200

3 person has less income than mean income

The average of the marks obtained by three girls in a test was twice the average of the marks obtained by eight boys in that test. If the total marks obtained by all these examinees was 168, find the average marks each of the girls obtained ?

A)
25

B)
12

C)
24

D)
14


Correct Answer :

24


Explanation :

let avg marks of boys= X
number of boys = 8
sum of marks of boys =8X

as is given, avg marks of girls = 2X
number of girls =3
sum of marks of girls= 6X

Now, total sum of marks obtained = 168 = 8X+6X
X = 168/14 = 12

avg marks of girls = 2X =2*12 =24

The mean of 100 students marks was found to be 40. it was found later that a mark 53 was read as 83. the correct mean is?

A)
40.30

B)
40.70

C)
39.40

D)
39.70


Correct Answer :

39.70


Explanation :

As given, mean marks of 100 students = 40
mean = sum of observation / no of observations
Sum of marks = 100 * 40 = 4000
Given that one observation is misread as 53 instead of 83
Hence after replacement, correct sum of observations = 4000 - 83 + 53 = 3970
Correct mean =sum of new observation / no of observations = 3970/100 = 39.7

Find the average. 62, 54, 44, 36, 28 & 22

A)

39


B)

40


C)

41


D)

42



Correct Answer :

41


Explanation :

Average = Sum of all the observations / Number of observation
Average = (62 + 54 + 44 + 36 + 28 + 22) / 6 = 41

So the average of the given numbers is 41.

In the world cup, Yuvraj has a batting average of 65 in 7 matches till semi-final. How much should Yuvraj score in the 8th match ie the final match to get a batting average of 85?

A)
230

B)
215

C)
220

D)
225


Correct Answer :

225


Explanation :

Sum of values = Average of values * Number of values
So,
Total score of Yuvraj in 7 matches = 65 * 7 = 455
Total score of Yuvraj after 8th match (final) = 85 * 8 = 680

Score in the 8th match = Total score after 8th match - Total score in 7 matches
=680 – 455
=225

Therefore Yuvraj should score 225 in the 8th match to get a batting average of 85.

The average mark of 50 students is 75. If the marks obtained by one of the student had been written as 36 instead of 86, then the corrected average of marks is:

A)

51


B)

76


C)

36


D)

61



Correct Answer :

76


Explanation :

Sum of values = Average of values × Number of values
The total marks obtained by 50 students = 75 * 50 = 3750

Marks of one student is written as 36 instead of 86.
Actual marks = 3750 + (86 – 36)
=3750 + 50
=3800

Hence correct average = Actual marks/total number of students
=3800/50
=76

The sum of two numbers is 15 and their geometric mean is 20% lower than their arithmetic mean. Find the numbers?

A)

11,4


B)
12,3

C)
13,2

D)
10,5


Correct Answer :

12,3


Explanation :

Let the numbers be x and y.
x+y = 15, or
y = 15 - x ...…(1)
GM= (xy)^1/2
AM = (x+y)/2 = 15/2

As given,
GM = AM - 20% of AM
GM = AM( 1 - 20/100)
(xy)^1/2 = [(x+y)/2]*80/100
(xy)^1/2 = 15/2 * 80/100 = 6
Square both sides

xy =6^2 = 36
y = 36/x ...…(2)

Equate (1) and (2)
15-x = 36/x, or
x^2–15x+36=0
(x-12)(x-3) = 0
So x = 12 or 3 and y = 3 or 12.

So the two numbers are 3 and 12.

Latest Updates

Indian Geography

What is the approximate distance between earth and the moon?

Indian History

In which year was the battle of ‘Koregaon Bhima’ fought?

The approach that is very useful in organizing the content in history is.

General Knowledge of India

NITI Aayog stands for _____.

General Knowledge of MP

India’s first Ramayan art museum was established at?

Errors Identification

Read the sentence carefully and choose the option that has an error in it:
The management’s trusted employee was suspected of stealing large sum of money.

Read the sentence carefully and choose the option that has an error in it:
The teacher asked the child to repeat again because he spoke feebly.

Fill in the blank

Fill in the blank with the most appropriate preposition in the given sentence.
Let’s sit _________ the shade of this beautiful tree.

Choose the most appropriate determiner for the given sentence.
________of what he said was very sensible.

Substitution

Choose the option that substitutes the given phrase appropriately.
A work of art made by carving

Correct sentence

Choose the option that best transforms the sentence into its Indirect form:
‘What country do you come from?’ said the police officer.

Alternative Phrase

Choose the option that best explains the highlighted expression:
All human beings have feet of clay.

Fill in the blank

Choose an appropriate modal for the given sentence:
My doctor said that I_____ stop smoking as one of my lungs got infected.

Choose the appropriate prepositions for the given sentence:
My parents have been married ________ forty-nine years, but you can still see the love ________ their eyes.

Choose the appropriate conjunction for the given sentence:
______ it rains, the college will declare the holiday.

Antonyms

Choose the appropriate antonym for the highlighted word in the given sentence.
The family protracted their visit by several days.

Tenses

Choose the appropriate tenses to fill in the blanks in the given sentence:
Please _________ a noise. Ritu __________ to sleep.

Synonyms

Choose the appropriate synonym for the highlighted word in the given sentence.
Does he really expect us to believe such a flimsy excuse?